prace-v-zahranici (pdf formát) – aktuální publikace Národního informačního centra pro mládež ve spolupráci s oddělením Europass a Eurodesk.
V této publikaci najdete všechny podstatné informace z oblasti Práce v zahraničí.
Informace k práci v zahraničí na severu Národního informačního centra pro mládež. Najdete tady aktuality, bezpečnostní tipy, pracovní programy agentur, nabídky, publikace a mnoho dalšího.
Pokud přemýšlíte nad prací v zahraničí, určitě se Vám bude hodit EUROPASS.
Europass je soubor dokladů o tom, co umíte. Poskytují zaměstnavatelům a vzdělávacím institucím přehledně informace o Vašem vzdělání, osobních kompetencích, jazykových dovednostech, odborné kvalifikaci a pracovních zkušenostech, a to ve všech jazycích států EU. Dokumenty jsou zdarma a jednotné v celé Evropě. Více se dovíte zde.
Europass tvoří:
-
životopis
-
evropský pas dovedností (jazykový pas, doklad o mobilitě, dodatek k osvědčení,dodatek k diplomu a další doklady o Vašich znalostech a dovednostech, např. certifikát Europass-doklad o stáži, diplomy, certifikáty, vysvědčení)
Chystáte se do Evropy? V krátkém videu Vám poradíme, co si vzít s sebou a jak nejlépe ukázat, co umíte.
SERVERY NABÍZEJÍCÍ PRÁCI V ZAHRANIČÍ:
PRÁCE V ZEMÍCH MIMO EU
Sehnat si zaměstnání v zemích mimo EU je obvykle složitější než v rámci EU, a to proto, že ve většině z nich potřebujete pracovní vízum nebo pracovní povolení.
Informace o možnostech a podmínkách práce, povinných registracích a daňové problematice v jednotlivých zemích vám poskytnou jejich velvyslanectví, jejichž adresy naleznete na www.mzv.cz → Vstup a pobyt v cizích zemích.
Odkazy na další internetové stránky s informacemi o českých institucích souvisejících s prací mimo EU naleznete ZDE.
BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony.
Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Abyste se vyhnuli případným problémům, dříve než vycestujete za prací, je důležité se připravit:
-
Pověřte si zprostředkovatelskou agenturu, která práci v zahraničí nabízí: získejte o ní co nejvíce informací, reference od jiných uchazečů, na internetu
-
Zjistěte, zda má agentura povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí – v seznamu na http://portal.mpsv.cz → Pro občany → Agentury práce
-
Prolustrujte si budoucího zaměstnavatele, zda vůbec existuje. Nespoléhejte jen na jeden zdroj informací – podívejte se na internet, do obchodního rejstříku nebo do společnosti přímo zatelefonujte.
- Neberte práci „na černo”, může se vám to vymstít.
-
Je důležité mít vždy všechno písemně potvrzeno, podepsáno všemi stranami. Veškeré smlouvy a doklady o zaplacení je třeba si uschovat, abyste v případě problémů měli něco v ruce.
- Pracovní smlouvu podepisujte jen v jazyce, kterému rozumíte. Nepodepisujte smlouvu, pokud tam chybí údaje jako:
- jméno a adresa zaměstnavatele
- adresa budoucího pracoviště
- náplň práce
- plat
- ubytovací podmínky
- doba trvaní pracovního poměru
- Před odjezdem do zahraničí získejte od známých kontakty na lidi, na které se budete moci v případě potřeby obrátit.
-
Zjistěte si adresu a telefonní čísla na velvyslanectví v zemi, kam cestujete, a naučte se je nazpaměť. Kontakty naleznete na www.mzv.cz
Informace o tom, jak problémům předejít, lze nalézt také na internetových stránkách organizace La Strada.
Zdroj: NICM, MZVZveřejnila: Ivana Šajbanová, prosinec 2014, aktualizace Markéta Nováková – září 2017