Cestování v regionuKarvinský region, v minulosti hlavně spojovaný s těžbou uhlí a negativním vlivem na životní prostředí, dokazuje dnes svým návštěvníkům, že nabízí mnohem víc. Kromě významných lázní s jodobromovou léčivou solankou či unikátní – v České republice nejlépe zachovalé – archeologické lokality osídlené již ve starší době železné, také bohatou paletu přírodních krás, historických památek a řadu míst, která bohatě pamatují na aktivity a zážitky určené dětem i dospělým.

Malovanou mapu Petrovic u Karviné naleznete ZDE. Tato ručně malovaná mapa vznikla v rámci společného projektu obce Petrovice u Karviné a Godówa. Prohlídkou mapy získáte přehled o zajímavých  stavbách, institucích a zařízeních v obci. Kliknutím na vybraný objekt se rozkryjí detaily – historie, kreslené náhledy a spousta dalších informací.

  • Rybí dům v Chotěbuzi

Pro vprijezdšechny milovníky rybích pochoutek je v Chotěbuzi otevřen Rybí dům. Najdete zde rybníček s dostatečným množstvím dravých pstruhů, potřebné vybavení pro rybolov si zde můžete zapůjčit. Restaurace pak nabízí speciality z rybího masa a pro ty s Vás, kteří by rádi zapomněli na veškeré denní starosti je tady oáza klidu – obří akvária.

  • Archeopark Chotěbuz

Archeologická lokalita Chotěbuz se řadí mezi archeoparkjednu z nejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska a nachází se v obci Chotěbuz-Podobora. Rozsáhlý archeopark se rozprostírá na místě starodávného slovanského hradiště. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

Více informací najdete přímo na stránkách Archeoparku.

  • DinoPark

SONY DSCZa zastávku stojí také DinoPark, který najdete v Doubravě u Karviné. V parku můžeme zhlédnout 70 modelů zvířat a dinosaurů – všechny v životních velikostech – v jejich přirozeném prostředí tak, jak obývala naši planetu před mnoha miliony let.

 

  • Cyklo turistická stezka Olše-Olza

Rozmístění dřevěných kostelíků okolo Karviné přímo vybízí objet si je na kole. Absolvováním této trasy poznáte řadu dalších hezkých míst a zavítáte i do Polska. Tato cyklotrasa začíná v Bukovci, vede nejprve oblastí Těšínských Beskyd a poté Vás zavede na Karvinsko. Cyklotrasa má 80 km a je sjízdná na silničních kolech.

Za zastávku na této cyklistické stezce určitě stojí dřevěné kostelíky:

V Alberchticích si nenechte ujít návštěvu roubeného kostela. Ten byl postaven v barokním slohu v roce 1766 z mohutných dubových klád pobitých jedlovými fošnami.

Dřevěný kostel Nanebevstoupení Páně v Petrovicích – Dolních Marklovicích

Milovníci nástěnných maleb by si tento kostel neměli nechat ujít. Ve svém nitru totiž ukrývá jedinečné malby z doby jeho stavby. Marklovický kostel je jediným dřevěným kostelem se zachovanými původními malbami v České republice. Jeho vznik se datuje do roku 1739.

Jedinečný je také Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech200x150_sikmykostel

Vlivem těžby černého uhlí pod kostelem klesla v poměrně krátké době půda o 37 metrů, čímž se kostel silně naklonil a vychýlil o 6,8 stupňů. Jedná se o nejšikmější kostel v Česku a můžete si zde vyzkoušet zvláštní pocit, kdy stojíte na rovné zemi, přitom máte pocit, že se nakláníte. Prohlídka interiéru, kterou jistě nevynechejte,  je možná po telefonické domluvě.

  •  Zámek Fryštát

Zámek se nachází v jihozápadní části Masarykova náměstí, které tvoří historické jádro města Karviné. Masarykovo náměstí patří do městské části Karviná-Fryštát, která spolu s částí Karviná-Lázně Darkov, kde se nacházejí stejnojmenné lázně, tvoří městskou památkovou zónu.

Karvinsko – ubytování, hotely, mapa, doporučené tipy na výlet ZDE.

Turistická informační centra Moravskoslezského kraje najdete ZDE.

Seznam míst, které stojí za to navštívit, naleznete ZDE. Tipy na výlet nabízí také Česká televize.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/, Zdroj: www.trasovnik.cz a www.cile.jedemetaky.cz, www.tesinskeslezsko.cz, www.petroviceuk.cz

Zveřejnila: Mgr. Markéta Nováková, březen 2015, aktualizace září 2017

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *